Přichází období klíšťat. Poradíme vám, jak se s ním vypořádat

tick-482613_960_720
Zveřejněno: 22.7.2019

V posledních několika týdnech odevšad slýcháme, že přichází období klíšťat. To se periodicky opakuje každý rok. A bohužel pro nás, bývá rok od roku horší a ke všemu trvá déle než dřív. Pojďte se spolu s námi podívat na všechna důležitá fakta o klíšťatech, která vám pomohou se v této problematice lépe zorientovat. 

V dětství jsme byli zvyklí na to, že po příchodu z louky nebo z lesa nás rodiče či učitelé důkladně prohlédli, jestli jsme náhodou nechytili klíště. Všichni totiž věděli, že i když je tento parazit opravdu malý, při troše smůly může způsobit velmi závažné škody. Počty postižených však zůstávaly relativně nízké.

cayenne-tick-tick-male-dorsal-view-45850

Dnes je tomu ale jinak. Kvůli mírným zimám a dlouhým týdnům bez dešťů se aktivita tohoto krvelačného pijáka značně prodloužila. A co hůř – v těchto podmínkách dochází i k jeho nekontrolovatelnému množení. Riziko, že si klíště vyhlédne zrovna vás najednou skokově narůstá.

Panika okolo klíšťat se vám zdá možná trochu přehnaná. I přesto je vhodné vědět, jak se před nimi efektivně chránit. Od věci není ani to, když budete vědět, jak s klíštětem zacházet v případě, že se na vás přisaje.

To vše a mnohem víc si řekneme v následujících odstavcích. 

Co je klíště zač?

Klíště je drobný parazit, který má zhruba 3-5 mm. To je pro něj značná výhoda, protože na první pohled si ho lze splést s mateřským znaménkem. Životně důležitá je pro něj krev z hostitelského organismu. Tím je nejen člověk, ale třeba i pes, kočka nebo pták. Když je opravdu nouze, klíště se dokáže spokojit i s krví plazů nebo obojživelníků.

tick-1271763_960_720

To je i jeden z hlavních důvodů, proč se lidé klíšťat tak bojí. Kvůli častému střídání hostitele se zvyšuje riziko toho, že se na vás přenese nemoc, se kterou byste jinak neměli kontakt.

Pokud klíště nedostane krev, na které je závislé, celkem brzy umírá.

Výběr hostitele

I když nikdo nemá klíšťata rád, rozhodně se jim nedá upřít, že jsou velmi vynalézavá a vnímavá. Alespoň, co se týče výběru potenciální oběti.

Mohlo by vás zajímat:  Očkování proti rakovině děložního čípku

Klíště hledá hostitele podle: 

  • Dechu
  • Tepla
  • Vibrací
  • Tělesné vůně

V honbě za přežitím jim nedělá problém nehybně ležet v trávě, ve které čekají, až projdete kolem. (Přisát se však mohou i na kterékoliv procházející zvíře, kterým může být třeba veverka.)

Co se týče samotného přisátí, k tomu obvykle nedochází hned. Tato doba se u každého klíštěte liší. Obvykle ale klíště hledá nejvhodnější místo mezi 10-120 minutami od prvního kontaktu. (Právě tuto dobu lze efektivně využít pro jejich odstranění.)

Jak se před klíšťaty chránit?

V tomto modulu vám patrně neřekneme nic nového, ale i tak stojí za to si zopakovat, jaké způsoby ochrany fungují.

Nejčastěji se při pobytu venku doporučuje: 

  • Použít repelent
  • Nechodit po krajích nezpevněných cest
  • Nosit vyšší ponožky
  • Zvolit si světlejší odstíny oblečení

Repelent je asi nejlepším a nejúčinnějším způsobem ochrany. Hodí se ho nosit jak do města (do kterého se klíšťata pomalu ale jistě stěhují), ale i ven do přírody. Klíště se na vás může dostat i z listu stromů. Určitě tedy dbejte na to, abyste repelent nastříkali i do vlasů, za krk a za uši.

pexels-photo-302804

Co se týče nezpevněných cest, s nimi bývá vždycky tak trochu problém. Pokud se ale budete držet v jejich středu (tedy dál od větví stromů a při zemi rostoucích rostlin), měli byste být v relativním bezpečí. Vyšší ponožky (ideálně ještě zastrčené v kalhotách) pak znemožní klíštěti přelézt na kůži a zvyšuje se šance, že si jeho polézání spíše všimnete. Právě z toho důvodu je výhodnější nosit i světlejší odstíny oblečení.

Přírodní způsoby ochrany

Možná se řadíte mezi příznivce ekologie a zdravého životního stylu a představa toho, jak na sebe stříkáte repelent se vám příčí. Právě z toho důvodu si řekneme něco málo i o přírodních způsobech ochrany. Je však potřeba dodat, že se na ně nelze ve všech případech úplně spoléhat.

Klíšťata odpuzuje: 

  • Tea tree
  • Eukalyptus
  • Cedr
  • Levandule
  • Citron
  • Pomeranč
  • Skořice
  • Česnek

Co se týče česneku, ten je vhodný konzumovat vnitřně a nechat ho, ať se vylučuje potem. V jiných případech je vhodné na sebe nastříkat čistý esenciální, nebo aroma olej (po ploše oblečení i celého těla).

garlic-kitchen-food-fresh-630766

Kdo chce experimentovat, ten si může vyrobit i svoji vlastní směs, kterou lze aplikovat i na kožich domácích mazlíčků. (Vždy si ale raději přečtěte, zda je daný olej či látka pro vaše zvíře neškodná.)

Mohlo by vás zajímat:  10 nejčastějších následků dlouhodobého užívání antidepresiv

Co když už se přisaje?

Abyste na přisátí klíštěte přišli včas, je důležité nepodcenit kontrolu. A to jak u sebe, tak i u vašeho partnera, dětí i domácích mazlíčků.

Během této aktivity nezapomínejte na to, že klíšťata si lebedí na místech, jakými jsou třísla, podkolení jamky, oblast za ušima a za krkem, v podpaží, pod prsy, ve vlasech a v dalších hůře přístupných místech.

Mezi nejlepší vodítka, na jakých místech máte hledat patří: 

  • Místa, kde je tma (podpaží, vlasy, třísla…)
  • Místa, kde je vlhko (podpaží, vlasy, oblast pod prsy)
  • Místa, která jsou špatně přístupná (podkolení jamky, loketní jamky, oblast za ušima, vlasy)

Jak se ho zbavit

Ten, kdo si myslí, že nalézt klíště je ten nejtěžší úkol by se měl připravit na to, že to nejhorší ho teprve čeká. Je totiž velké mistrovství se klíštěte zbavit tak, abyste ho nerozmáčkli (a do těla se nedostal obsah jeho vnitřností), nebo aby v kůži nezůstala jeho hlavička.

Nejčastěji se k jeho odstranění používá pinzeta, abyste předešli kontaktu s možnou infekcí. V závislosti na zkušenostech můžete mít po ruce i sprej na zmrazení klíštěte.

Vzhledem k moderním poznatkům v oblasti vytahování klíšťat se ho nepokoušejte vytočit, vypalovat nebo zabíjet lakem na nehty. Místo toho uchopte klíště pinzetou co nejblíže kusadlům a plynulým pohybem ho pomalu tahejte svisle nahoru. Postižené místo poté důkladně dezinfikujte.

Kdy zajít k lékaři

Ne vždycky je potřeba po nalezení a vytažení klíštěte navštívit lékaře. Občas se ale stane, že se u vás začnou projevovat závažnější příznaky.

Mezi nimi se může objevit: 

  • Zvětšující se podráždění okolo místa, kde bylo klíště přisáté
  • Horečka
  • Problém s dýcháním
  • Úporná bolest hlavy
  • Bolest svalů a kloubů

I když klíšťata přenášejí široké spektrum nemocí, v poslední době se v souvislosti s nimi hovoří o lymské borelióze a klíšťové encefalitidě. Lékaři proto apelují, aby lidé zvážili očkování. Sice to neznamená, že klíště se vás už nikdy v životě nechytne, ale v případě, že by bylo nakažené u vás může být průběh nemoci mírnější.

Máte nějaké další osvědčené tipy a triky, jak se zbavit klíšťat? Budeme rádi, když nám je napíšete do komentářů. 

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení