Nastane-li období spalniček, víte, jak je poznat? Osvědčené rady a tipy.

spalničky
Zveřejněno: 11.1.2019 , datum poslední aktualizace: 1.2.2019

Komplikace spalniček postihují nejčastěji malé děti a oslabené dospělé jedince. V prvních měsících života jsou kojenci chráněni mateřskými protilátkami. Po prodělaném onemocnění a po očkování zůstává na toto onemocnění celoživotní imunita.

spalničky

Co jsou to spalničky

Spalničky jsou obávané infekční onemocnění, které je navíc vysoce nakažlivé. Způsobuje je virus z čeledi paramyxovirů. Spalničky byly ještě do nedávna díky očkování populace velmi vzácným onemocněním. Stále více matek ale odmítá děti očkovat a spalničky se zase množí. Další příčinou je i migrace. Velké potíže působí jejich komplikace v podobě zápalu plic, zánětu středního ucha, zánětu mozku a bakteriální superinfekce celkově oslabeného organismu.

spalničky

Očkování

Očkování je v ČR sice povinné, ale mnoho matek jej pro děti odmítá. Navíc se k nám dostávají cizinci bez očkování. Očkování probíhá až u starších dětí, a proto je nesmírně důležité, aby proočkovanost populace byla opravdu co nejvyšší.

Celosvětově jsou spalničky i v současné době velmi častým onemocněním a jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí do 5 let věku. Před zavedením pravidelného očkování patřily právě spalničky k velmi častým dětským chorobám i u nás. Tento trend se v poslední době zase vrací.

Ke komplikacím po očkování dochází velmi vzácně. Zánět mozku, tzv. postvakcinační meningoencefalitida, vzniká jen ve velmi extrémně vzácných případech v poměru méně než 1:5 milionům. Pro ochranu je nutností proočkovanost alespoň 95 %.

spalničky

Čím se projevují a jak je poznat

Onemocnění se projevuje v první fázi vysokou horečkou 40 °C, pak bolestí v krku, kašlem nebo rýmou. Také v dutině ústní se mohou objevit bílé pupínky, kterým se říká Koplikovy skvrny. Spojivky jsou zarudlé, oči slzí, pálí a objevuje se světloplachost. Na bukální sliznici bývají bělavé tečky se zarudlým okolím.

Mohlo by vás zajímat:  Léčba oparu na rtech (Herpes Simplex)

Asi po 4 dnech se objeví vyrážka v podobě malých skvrn, které se postupně mění z červené barvy až na hnědočervenou. Nejprve se vyrážka vyskytuje na obličeji a za ušima. Následně se postupně objevuje i na celém těle a končetinách. Jde o výsev od hlavy k patě, kterému se také říká kraniokaudální. Při běžném průběhu nemoci mizí vyrážka asi po týdnu.

Jejich inkubační doba

Infekce spalničkami se projeví asi 10 až 13 dní po nákaze. Nemocný je ale infekční, tedy nakažlivý až 7 dní před výskytem vyrážky a pak ještě 5 dní po jejím výskytu. Spalničky nejčastěji postihují děti ve věku 4 až 5 let.

Zdroj nákazy

Virus spalniček se přenáší přes kapénkovou infekci. Do těla virus vstupuje přes sliznice nosohltanu a spojivek. Pak se virus dostává do lymfatického systému.

spalničky

Postup při léčbě

V první fázi je třeba konzumovat dostatek tekutin a srážet teplotu. Při nekomplikovaném průběhu nemoci není třeba žádná další léčba spalniček. Pomohou oční a nosní kapky. V případě potřeby se podávají antipyretika, léky na snížení horečky. V případě komplikací bakteriální infekcí pak antibiotika.

  • Do 2. dnů od kontaktu s nakaženou osobou lze neočkovaným jedincům podat i vakcínu, která může rozvoji onemocnění zabránit, nebo zmírnit celkový průběh a následně zkrátit dobu léčby.
  • Do 6. dnů od kontaktu s nakaženou osobou lze pak podat injekci bílkovin, tedy protilátek v podobě sérového imunoglobulinu. Ten může rozvoj onemocnění zastavit, zmírnit jeho průběh, anebo zkrátit dobu léčby. To se využívá u těhotných žen, oslabených jedinců a malých děti. U těhotných žen vzniká nebezpečí předčasného porodu.
  • Pacient by měl být vždy po dobu léčby izolován.

Domácí léčba

Průběh onemocnění zlepšuje zejména podávání vitamínu A. Během léčby je třeba šetřit oči, které jsou citlivější na světlo. Vyhněte se nadměrnému sledování televize, mobilů a práci na počítači.

Mohlo by vás zajímat:  Příčiny vzniku cukrovky
Štítky: , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení